A csimpánzok, akik Ugandában élnek, számos érdekes módon használják a gyógynövényeket nyílt sebek és egyéb sérülések kezelésére. Az Oxfordi Egyetem tudósai, egy helyi csapattal együttműködve, a Budongo-erdőben dokumentálták, hogy ezek az állatok hogyan alkalmazzák a növényeket elsősegélyként, főként magukon, de időnként egymáson is. A kutatásuk az tavalyi felfedezésre épít, amely szerint a csimpánzok különböző növényeket keresnek és fogyasztanak önálló gyógykezelés céljából. A tudósok évtizedes tudományos megfigyeléseket is összegyűjtöttek, hogy létrehozzanak egy katalógust a csimpánzok által alkalmazott „erdő elsősegély” különböző módjairól.
A kutatók szerint a tanulmány, amely a Frontiers in Ecology and Evolution című szaklapban jelent meg, hozzájárul azoknak a bizonyítékoknak a növekvő számához, amelyek szerint a primáták, beleértve a csimpánzokat, orangutánokat és gorillákat, különböző módokon használják a természetes gyógyszereket az egészségük megőrzése érdekében a vadonban. A vezető kutató, Elodie Freymann elmondta, hogy „a csimpánzoknak van egy teljes viselkedési repertoárjuk, amelyet akkor használnak, amikor betegek vagy sérültek a vadonban – hogy magukat kezeljék és fenntartsák a higiéniát”.
Freymann részletezte, hogy „néhány ezek közül a növények használata, amelyeket itt találhatunk. A csimpánzok ezeket a sebekre dörzsölik, vagy megrágják őket, majd a megrágott anyagot a nyílt sérülésre alkalmazzák.” A kutatók egy nagyon fiatal nőstény csimpánz viselkedését tanulmányozták, aki növényi anyagot rágott meg és alkalmazott az anyja testén lévő sérülésre. Emellett olyan feljegyzéseket is találtak, amelyek szerint a csimpánzok más állatok sebeit is ápolták, akikkel nem voltak rokonok. Freymann szerint ez különösen izgalmas, mert „hozzájárul a bizonyítékokhoz, hogy a vadon élő csimpánzoknak van empátiás képességük”.
A kutatók által tanulmányozott több száz írásos megfigyelés közül néhány a terepi állomás naplójából származik, amely az erdő területén található, Kampala fővárosától északnyugatra. Ez a népszerűsítő bizonyítékok gyűjteménye az 1990-es évekre nyúlik vissza, amikor helyi terepi munkatársak, kutatók és látogatók leírták azokat az érdekes viselkedéseket, amelyeket megfigyeltek. A naplóban található történetek között szerepelnek a levelek használata a sebek kezelésére, valamint a csimpánzok segítése abban, hogy eltávolítsák a lábukra akadt csapdákat. Néhány meglepően emberi higiéniai szokást is találunk: az egyik feljegyzés arról számol be, hogy egy csimpánz leveleket használt, hogy megtisztítsa magát a székelés után.
Ez a kutatócsoport korábban azonosította azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok kerestek és ettek, amikor megsérültek. A tudósok mintákat vettek ezekből a növényekből, tesztelték őket, és felfedezték, hogy a legtöbb antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. A csimpánzok nem az egyetlen nem emberi majmok, akik láthatóan ismerik a növényalapú gyógymódokat. Egy nemrégiben készült tanulmány azt mutatta, hogy egy vadon élő orangután megrágott levélanyaggal gyógyította meg az arcfelületén lévő sebet. A tudósok úgy vélik, hogy a vadmajmok viselkedésének tanulmányozása – és a csimpánzok által használt növények jobb megértése, amikor betegek vagy megsérülnek – segíthet új gyógyszerek keresésében.
„Minél többet tanulunk a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább arra a következtetésre jutunk, hogy mennyire keveset tudunk mi, emberek a természetes világról” – mondta Freymann a BBC Newsnak. „Ha itt lennék ebben az erdőben étel és gyógyszer nélkül, kétlem, hogy sokáig életben maradnék, különösen, ha megsérülnék vagy megbetegednék.” „De a csimpánzok itt virágoznak, mert tudják, hogyan férjenek hozzá ennek a helynek a titkaihoz, és hogyan találják meg mindazt, amire szükségük van a túléléshez a környezetükből.”