Az Apple-t büntetőjogi megvetés miatt vizsgálják

Egy amerikai kerületi bíró megállapította, hogy az Apple szándékosan megsértette az általa kiadott tilalmat, amelyet az Epic Games indított el, és azt is kijelentette, hogy egy magas rangú Apple-vezető „nyíltan hazudott” a bíróság előtt. A tilalom célja az volt, hogy megakadályozza az Apple versenyellenes magatartását és árazását, valamint lehetővé tegye az App Store számára, hogy külső fizetési lehetőségeket kínáljon. Yvonne Gonzalez Rogers bíró elmondta, hogy az ügyet a kaliforniai északi kerület ügyészének továbbítja, hogy vizsgálják meg, szükséges-e büntetőjogi megvetés eljárás indítása.

Az Apple szóvivője a döntésre reagálva kijelentette: „Határozottan nem értünk egyet a döntéssel. Eleget fogunk tenni a bíróság rendelésének, és fellebbezni fogunk.” A szerdai ítélet egy 2021-es ügyre vonatkozik, amelyet az Epic Games indított, a Fortnite nevű, a világ egyik legnépszerűbb játékának fejlesztője. Az Epic Games érvelése szerint harmadik fél által kínált fizetési lehetőségeket kellene biztosítani a felhasználóknak. Az Apple 30%-os jutalékot kér a vásárlások után, amit monopolhelyzetének kihívásaként értelmeztek.

Gonzalez Rogers bíró 2021-es ítéletében megállapította, hogy az Apple többé nem tilthatja meg a fejlesztőknek, hogy a saját vásárlási mechanizmusaikra hivatkozzanak. Például egy filmes streaming szolgáltatásnak lehetősége lenne arra, hogy ügyfeleit saját weboldalán keresztül hívja fel a feliratkozásra, anélkül, hogy az Apple in-app vásárlási mechanizmusát használná. A mostani megvetési végzésben a bíró megállapította, hogy az Apple továbbra is próbálta megakadályozni a versenyt, és azokat az intézkedéseket, amelyeket a bíróság nem fog tolerálni.

Gonzalez Rogers bíró hozzátette, hogy az általa átnézett belső vállalati dokumentumok azt mutatták, hogy az Apple szándékosan megsértette a tilalmat. Ezek a dokumentumok azt mutatták, hogy „az Apple pontosan tudta, mit tesz, és minden alkalommal a legversenyellenesebb lehetőséget választotta” – írta a bíró. Azt is megjegyezte, hogy Tim Cook, az Apple vezérigazgatója figyelmen kívül hagyta Phillip Schiller vezető javaslatát, hogy az Apple tartsa be a tilalmat, és lehetővé tette, hogy a pénzügyi igazgató, Luca Maestri meggyőzze őt arról, hogy ne tegye. „Cook rossz döntést hozott” – fogalmazott a bíró.

Ezen kívül az Apple pénzügyi alelnöke, Alex Roman „nyíltan hazudott a bíróság előtt”. Az ügyben bemutatott egy példaként említette, hogy az Apple a tilalom megkerülésére döntött arról, hogy 27%-os jutalékot kér az applikáción kívüli vásárlásokért, míg korábban semmilyen díjat nem számolt fel. A vállalat új akadályokat és követelményeket is bevezetett, hogy elriassza az ügyfeleket a versenytársak vásárlási platformjainak használatától.

Tim Sweeney, az Epic Games alapítója és vezérigazgatója a közösségi médiában közzétett bejegyzésében bejelentette, hogy cége a következő héten visszahozza a Fortnite-ot az amerikai iOS App Store-ba, és egy békés javaslatot tett régóta tartó riválisának. „Az Epic békejavaslatot terjeszt elő: ha az Apple kiterjeszti a bíróság által meghatározott, zökkenőmentes, Apple-adómentes keretet világszerte, visszahozzuk a ‘Fortnite’-ot a globális App Store-ba, és lemondunk a jelenlegi és jövőbeli peres eljárásokról” – írta Sweeney. Egy másik bejegyzésében pedig azt mondta: „Nincsenek díjak a webes tranzakciók esetében. Véget ért az Apple-adó. Az Apple 15-30%-os felesleges díjai itt az Egyesült Államokban ugyanolyan halottak, mint Európában a Digitális Piacokról szóló törvény alapján. Itt törvénytelen, ott törvénytelen.”

Ezek az események újabb fontos fejezetet nyitnak az App Store működésében és az Apple jövőbeli stratégiájában, hiszen a versenyszabályozás és a digitális piacok átalakulása világszerte komoly hatással lehet a tech cégek működésére. Az Apple számára a jogi kihívások és a versenyhelyzet átalakulása új lehetőségeket és kihívásokat is jelenthet a jövőben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62xv43xqq5o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük