A 23andMe, a DNS tesztelő cég, bejelentette, hogy megállapodást kötött a Regeneron Pharmaceuticals-al, amelynek keretében a vállalat 256 millió dollárért, azaz körülbelül 192 millió fontért megvásárolja a céget. Ez a bejelentés nem sokkal azután érkezett, hogy a 23andMe márciusban csődvédelmet kért az Egyesült Államokban. A cég közölte, hogy a Regeneron elkötelezte magát amellett, hogy betartja a cég adatvédelmi szabályait, és már léteznek biztonsági intézkedések a felhasználói adatok védelme érdekében. A múlt hónapban a vállalat elfogadta, hogy egy ombudsman felügyelje a felhasználói adatok védelmét, válaszul több állam főügyészének aggályaira, akik attól tartottak, hogy a vásárlók visszaélhetnek az adatokkal.
A Regeneron szinte az összes 23andMe-eszközt megvásárolja, és a cég nyilatkozata szerint a Lemonaid Health nevű leányvállalatot leállítják. A 23andMe továbbra is a Regeneron 100%-os leányvállalataként működik, amely a cég adatait gyógyszerfejlesztésre kívánja felhasználni. Mark Jensen, a 23andMe igazgatósági elnöke elmondta: „Örömmel értesítünk, hogy olyan tranzakciót sikerült létrehoznunk, amely maximalizálja a vállalat értékét, lehetővé téve a 23andMe küldetésének folytatását, miközben a felhasználói adatvédelmet, a választást és a hozzájárulást illetően fontos védelmi intézkedéseket is megőrizzük.”
A megállapodásra a cég csődeljárásának részeként került sor, és az üzlet nyilvános aukción zajlott le. A 23andMe nem kívánt további részleteket közölni, amikor a BBC megkereste őket. Dr. Jennifer King, a Stanfordi Emberközpontú Mesterséges Intelligencia Intézet adatvédelmi és adatpolitikai szakértője szerint a Regeneron céljai eltérnek a 23andMe által a fogyasztóknak bemutatott céloktól. Dr. King, aki több 23andMe-felhasználót is meginterjúvolt a kutatása során, elmondta, hogy a cég mindig a nonprofit „segítünk az emberiségnek” oldalt hangsúlyozta, ami elhomályosította a profitérdekelt küldetését. Hozzátette, hogy most, hogy a 23andMe kizárólag egy gyógyszerfejlesztéssel foglalkozó cég irányítása alatt áll, a nyereségorientált célok valószínűleg egyértelműbbek lesznek a vásárlók számára.
A 23andMe-t 2006-ban alapította Anne Wojcicki, aki CEO-ként tevékenykedett egészen márciusi távozásáig. Az évek során a cég számos híresség, például Oprah Winfrey, Eva Longoria és Snoop Dogg támogatását élvezte. A 23andMe 2021-ben került tőzsdére, és értéke akkor meghaladta a 6 milliárd dollárt, ám soha nem tudott profitot termelni. A korábban ünnepelt vállalat az alacsony kereslet miatt küzdött a tesztkészletek iránt, és soha nem tudta átalakítani üzleti modelljét. Az előfizetéses szolgáltatás nem nyert teret a vásárlók körében, és a hatalmas adatbázis gyógyszerfejlesztésre való felhasználására tett kísérletek is kudarcot vallottak. 2023-ban a cég adatvédelmi incidens áldozatául esett, amely során milliók genetikai adatai kerültek veszélybe. A vállalat végül peren kívüli megállapodást kötött, amelyben elismerték, hogy nem védték meg megfelelően mintegy hétmillió ügyfél személyes adatait.
A hackerek családfákhoz, születési évekhez és földrajzi helyekhez fértek hozzá, régi jelszavak felhasználásával, de a cég állítja, hogy az ellopott adatok nem tartalmaztak DNS-rekordokat. Két hónappal a megállapodás után a cég 200 munkahelyet szüntetett meg, ami a munkaerő körülbelül 40%-át jelenti. Wojcicki próbálta a vállalatot magánkézbe venni, de nem volt nyitott egy harmadik fél általi felvásárlásra. Amikor a 23andMe csődvédelmet kért márciusban, több állam főügyészei arra figyelmeztették az ügyfeleket, hogy töröljék adataikat a cég adatbázisából. A cég akkor azt nyilatkozta, hogy továbbra is védi az ügyféladatokat az adatvédelmi szabályzatának megfelelően, és bármely vásárlónak be kell tartania az ügyféladatok kezelésére vonatkozó törvényeket. Azonban az adatvédelmi szabályzatuk tartalmazott olyan kitételt is, amely lehetővé tette a személyes információk hozzáférését, eladását vagy átruházását, ha az „csőd, egyesülés, felvásárlás, reorganizáció vagy eszközök értékesítése” során történik. A 23andMe beleegyezett abba, hogy egy bíróság által kinevezett felügyelő irányítása alatt álljon az ügyfél genetikai adatainak védelme érdekében, miután több állam azt állította, hogy a cég nem veszi elég komolyan az adatbiztonságot.