A kormány nem veszi komolyan a klímaváltozást – tanácsadók figyelmeztetnek

Az Egyesült Királyság kormánya a klímaváltozás által jelentett fokozódó fenyegetések kezelésében rendkívül lassú ütemben halad, ami aggasztó jelenség, ahogyan azt az ország független éghajlatváltozási bizottsága, a CCC (Climate Change Committee) figyelmeztetésében megállapította. A bizottság friss jelentése éles kritikával illeti a kormány eddigi intézkedéseit, hangsúlyozva, hogy a fejlődés „vagy túl lassú, vagy megakadt, esetleg rossz irányba halad.” A bizottság figyelmeztetése szerint a kormányzati mulasztások súlyos gazdasági és egészségügyi következményekkel járhatnak az elkövetkező évtizedekben, különösen az egészségügyi ellátás, a víz- és élelmiszerszolgáltatások területén.

A kormány válaszul felhívta a figyelmet a vízvédelmi beruházásokra, amelyek keretében 2,65 milliárd fontot szánnak a meglévő árvízvédelmi rendszerek korszerűsítésére, karbantartására és új védelmi létesítmények építésére. Emma Hardy, az árvízvédelemért felelős miniszter a BBC Newsnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy elkötelezettek a klímaváltozás hatásainak kezelésében, ugyanakkor elismerte, hogy még sok teendő vár rájuk. „Tudjuk, hogy természetesen sokkal többet kell tennünk,” mondta Hardy. Az Egyesült Királyság időjárási szélsőségei a klímaváltozás következtében egyre intenzívebbé válnak, hiszen a 2022 júliusában mért 40 Celsius-fokos hőség és az ezt követő 18 hónap legcsapadékosabb időszaka is ezt tükrözi. A bizottság figyelmeztetése szerint ezek az események a jövőben még gyakoribbakká és súlyosabbá válhatnak, ha az emberiség továbbra is kibocsátja a globális felmelegedést okozó gázokat.

Baroness Brown, a CCC alkalmazkodási bizottságának elnöke kifejtette, hogy a kormány nem tűnik komolyan vevőnek a klímaváltozás hatásaira. „Látjuk, hogy a klímaváltozás hatásai gyorsabban és intenzívebben jelentkeznek, de a kormány még nem veszi ezt komolyan” – mondta Brown. A bizottság által értékelt 46 terület közül egyetlen sem mutatott „jó” előrehaladást az alkalmazkodás terén, és csupán három terület rendelkezett „jó” tervezési és politikai keretekkel a jövőre nézve.

Az egészségügy kiemelkedően gyenge területnek számít az alkalmazkodásban, mivel nő a hőséghez kapcsolódó halálesetek száma, és a kórházak is ki vannak téve a forró időjárásnak. Brown különösen hangsúlyozta a londoni Guy’s and St Thomas’ kórház esetét, amely a 2022 júliusi hőség idején adatközpontjaik leállása miatt nem tudta működtetni az időpontfoglaló rendszerét, és papíralapú időpontfoglalásra kellett átállnia. „Több ezer létfontosságú időpontot veszítettünk el kritikus vizsgálatokhoz,” mondta. „Ha nem vesszük figyelembe, hogy az NHS-nek képesnek kell lennie alkalmazkodni a klímaváltozáshoz, akkor visszafelé haladunk.”

Az árvízvédelem is komoly kihívásokat jelent, mivel a folyók és tengerparti árvíz ellenállásának tervezése és politikái a CCC korábbi jelentéséhez képest romlottak. A Worcestershire-i Tenbury Wells város például az elmúlt négy évben többször is elöntötte az árvíz, legutóbb 2024 novemberében. Polly Pearce, egy jótékonysági bolt vezetője elmondta, hogy a boltja gyorsan elárasztotta a víz, amely „mint egy szökőár” tört be. Az üzletek sorra zárnak be, mivel a biztosítók nem hajlandók biztosítani az ingatlanokat, vagy olyan magas a biztosítási díj, hogy az üzlettulajdonosok számára megfizethetetlenné vált. A környezetvédelmi ügynökség pedig közölte, hogy nem tudja finanszírozni a város árvízvédelmi költségeit, amelyek 25-30 millió font között mozognak.

A kormány ugyanakkor azt állítja, hogy elkötelezett a lakosok segítése iránt, és ígérik, hogy nyáron megkezdik az ingatlanok árvízállóságának javítását. A CCC más területeken, például a vállalkozások és pénzügyi intézmények kockázatainak azonosítására irányuló tervekben tapasztal előrelépést, de a költségek kérdése központi szerepet játszik a diskurzusban. Brown figyelmeztetett, hogy a klímaváltozásra való felkészülés halogatása a költségek megtakarítása érdekében „óriási hiba” lenne, amely hosszú távon gazdasági károkat okozhat. „Nagyon aggódunk a költségvetési felülvizsgálatuk miatt,” tette hozzá, ami a Bizottság szokatlanul erős felhívása volt. „Ez nem holnapi probléma; ez a mai probléma. Ha nem foglalkozunk vele ma, akkor holnapra katasztrófává válik.” A BBC által benyújtott információszabadság iránti kérelem kiderítette, hogy a környezetvédelmi és vidéki ügyek minisztériumában mindössze 18 alkalmazott dolgozik teljes munkaidőben a klímaváltozás alkalmazkodásán, ami a szaktárca közel 6600 fős állományának csupán 0,3%-át jelenti.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgpey03pnno

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük