Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, nagy álmokat dédelget az emberiség jövőjével kapcsolatban. 2021-ben elindult első űrutazására, amelyért körülbelül 200 millió dollárt (160 millió fontot) fizetett, és bejelentette, hogy szeretné, ha az űrutazás nem csupán a kiváltságos kevesek, hanem a tömegek számára is elérhető lenne. Az eddig 600 ember, aki tapasztalhatta az űrutazást, többségében hivatásos űrhajósokból és gazdagokból állt. Isaacman ambiciózus célja, hogy ezt a számot 600,000-re emelje. „Hiszek abban, hogy mindannyian olyan világban szeretnénk élni, mint a Star Wars vagy a Star Trek, ahol az emberek a saját űrhajóikba pattanva utazhatnak” – mondta a sajtónak.
Isaacman, aki 1,9 milliárd dolláros (1,46 milliárd font) vagyonát 1999-ben alapított, 16 évesen indított egy pénzfeldolgozó céggel szerezte, azóta a SpaceX űrhajóján utazott, és részt vett az első kereskedelmi űrsétán is. Az űrsétán egy kísérleti űrruhát tesztelt, és egy új költségcsökkentő protokollt alkalmazott, amely lehetővé tette, hogy légzáró kamra használata nélkül lépjen ki és lépjen vissza az űrhajóba. Az ikonikus fénykép, amelyen Isaacman a világot a lába alatt látja, jól mutatja, hogy ő nem csupán egy szórakozó milliárdos, hanem valaki, aki a technológiai határok feszegetésére törekszik.
A legutóbbi figyelemfelkeltő esemény azonban az volt, amikor Donald Trump decemberben Isaacmant jelölte a NASA új vezetőjének. A kérdés az, hogy miért választotta Trump őt, és mit vár el tőle, különösen annak fényében, hogy a korábbi elnök Elon Muskot is kormányzati szerepre nevezte ki, hogy 2 trillió dollárt (1,6 trillió fontot) faragjon le a szövetségi költségvetésből. A NASA vezetőjének kinevezése elnöki feladat, de a szenátus megerősítése szükséges hozzá. Ha Isaacman kinevezését megerősítik, az komoly kérdéseket vet fel az emberiség jövőjével kapcsolatban az űrben, figyelembe véve a tömegek számára elérhető űrutazás iránti vízióját.
A NASA jövőjére is jelentős hatással lehet, ha Isaacman szerepe a magánszektor még nagyobb bevonásához vezet. A NASA korábbi vezetői különböző háttérrel rendelkeztek: voltak közöttük űrhajósok, mint Bill Nelson, és kormányzati háttérrel rendelkező szakemberek is, mint Michael Griffin. Isaacman azonban egy új milliárdos generáció tagja, akik megkérdőjelezik a régi rendet az űrben, és felgyorsítják az innováció ütemét, céljuk az emberi űrutazás költségeinek drasztikus csökkentése.
Isaacman kinevezésének napján egy nyilatkozatot tett közzé a közösségi médiában, amely korai bepillantást nyújtott víziójába: „Ez a második űrkorszak éppen csak elkezdődött. Inevitábilis, hogy virágzó űrközgazdaság alakul ki, amely lehetőségeket teremt számtalan ember számára, hogy az űrben éljenek és dolgozzanak.” Trump elnöksége alatt született meg a NASA Artemis programja, melynek célja, hogy embereket küldjenek vissza a Holdra.
Azonban a NASA rakétájának, a Space Launch System-nek (SLS) a késlekedései és a költségek növekedése aggasztó háttérként szolgálnak. Eközben Musk SpaceX és Bezos Blue Origin cége újrahasználható, alacsony költségű Holdrakétákat fejlesztenek. A NASA költségvetésének csökkentésére irányuló törekvések közepette Isaacman kinevezése új kihívások elé állítja az ügynökséget. A NASA költségvetése a Kongresszus által ellenőrzött, és a politikai érdekek bonyolult összefonódása miatt a jövőbeli változások nem lesznek egyszerűek.
Bár a NASA projektjei drágák voltak, és sok esetben túllépték a költségvetést, az ügynökség eddigi eredményei inspirálták az embereket, és újraértelmezték az emberiség helyét a kozmoszban. Az űrkutatás iránti érdeklődés növekedése érdekében a politikai döntéshozók tudják, hogy az Egyesült Államoknak és a világnak tartozik a NASA-val. Azonban a közelgő változások és a magánszektor növekvő szerepe új kihívások elé állítják az ügynökséget, melynek célja, hogy továbbra is vezesse az emberi űrkutatást. Az elkövetkező hónapokban kiderül, hogy Isaacman milyen irányba tereli a NASA-t, és hogy a magánszektor szereplői hogyan formálják az űrkutatás jövőjét.