Brian Murphy, a szövetségi bíró, figyelmeztette az Egyesült Államok elnökét, Donald Trumpot, hogy adminisztrációja megvetheti a bíróság tekintélyét azzal, hogy migránsokat deportál Dél-Szudánba. A bíró állítása szerint a múlt hónapban hozott döntése ellentétes lehet a kormány azon intézkedéseivel, amelyek értelmében migránsokat harmadik országokba küldenek anélkül, hogy megfelelő lehetőséget biztosítanának számukra a deportálásuk ellen való fellebbezésre. Az ügyvéd, aki az ügyben eljár, sürgős beadványt nyújtott be, amelyben jelezte, hogy kedden egy repülőgép tucatnyi embert szállított Dél-Szudánba. Ez az esemény újabb összecsapást jelent Trump elnök és a szövetségi bíróságok között, miközben a republikánus elnök törekszik arra, hogy végrehajtsa kampányígéretét a tömeges deportálásokkal kapcsolatban.
A Nemzeti Bevándorlási Peresügyvéd Szövetség ügyvédjei sürgős végzést kértek Murphy bírótól a deportálások megakadályozása érdekében, amelyeket állításuk szerint burmai és vietnami állampolgárok is érintettek. A bírónak, aki Biden által kinevezett bíróként Bostonban dolgozik, világos jelzése volt arra, hogy az általa hozott ideiglenes végzés megsértésére került sor. A bírósági ügyvéd, Elianis Perez válaszában elmondta, hogy az egyik migráns, aki burmai, nem Dél-Szudánba, hanem Burmába került vissza. Azonban nem volt hajlandó elárulni, hová deportálták a másik migránst, egy vietnami férfit, mondván, hogy az információ „titkos”. Annyit elmondott, hogy a vietnami férfi gyilkosságért volt elítélve, és az ügyvédjei arról számoltak be, hogy legalább egy nemi erőszakért elítélt személy is volt a deportáló repülőgépen.
Murphy bíró nem rendelte el, hogy a gép térjen vissza az Egyesült Államokba, de kijelentette, hogy a migránsoknak a kormány őrizetében kell maradniuk, és „emberien” kell bánni velük a szerdai meghallgatásig. Megemlítette, hogy ez akár azt is jelentheti, hogy a deportáló repülőgépet a leszállás után a kifutópályán tartják. Murphy április 18-án hozott döntése értelmében a jogellenesen az Egyesült Államokban tartózkodó migránsoknak lehetőséget kell biztosítani arra, hogy megkérdőjelezzék a származási országukon kívülre történő eltávolításukat. Miután hírek érkeztek arról, hogy néhány migránst Líbiába akarnak küldeni, Murphy kijelentette, hogy bármilyen ilyen lépés sértené a döntését.
A bírósághoz benyújtott iratok szerint a burmai férfi, akit N.M.-ként azonosítottak, korlátozott angoltudással rendelkezett és megtagadta egy eltávolítási értesítés aláírását, amelyet a texasi bevándorlási fogvatartó központ tisztviselői adtak át neki. Kedden reggel ügyvédje emailt küldött a központnak, miután észrevette, hogy ügyfele már nem szerepel az Egyesült Államok Bevándorlási és Vámhivatalának fogvatartott-kereső nyilvántartásában. Ekkor értesítették, hogy ügyfelét eltávolították az Egyesült Államokból, és amikor megkérdezte, hogy hová került, az email válasz azt írta: „Dél-Szudán.” A jogászok elmondták, hogy egy másik ügyfelük, a vietnami férfi, akit csak T.T.P.-ként azonosítottak, „úgy tűnik, hasonló sorsra jutott”. A vietnami férfi házastársa emailt küldött ügyvédjének, amelyben jelezte, hogy a deportáltak között körülbelül tíz másik egyén is szerepel, köztük laoszi, thaiföldi, pakisztáni és mexikói állampolgárok. Az üzenetben kérte, hogy „segítsenek!”, mondván, hogy nem engedhetik meg ezt a lépést.
Dél-Szudán, a világ legfiatalabb nemzete, 2011-es függetlensége óta véres polgárháborút élt át. Az Egyesült Államok kormányának utazási tanácsa szerint tilos Dél-Szudánba utazni a bűnözés, emberrablás és fegyveres konfliktusok miatt. A Trump-adminisztráció több országot is megkeresett, hogy fogadja el a migránsok deportálását. A hónap elején Ruanda megerősítette, hogy ilyen tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal, míg Benin, Angola, Ekvádori Guinea, Eswatini és Moldova is szóba került a médiában.
A dél-szudáni deportálási ügy a kormány két egyenlő hatalmú ága közötti legújabb alkotmányos összecsapás. Egy másik bíró, James Boasberg, aki Washington DC-ben dolgozik, a múlt hónapban megállapította, hogy „valószínű ok” áll fenn arra, hogy Trump hivatalnokait bűnügyi megvetésért felelősségre vonják, mivel megsértették a rendelkezését, amely megtiltotta venezuelai bandatagok deportálását, akiknek nem volt lehetőségük megkérdőjelezni eltávolításukat.