Trump és Starmer bejelentik a vámcsökkentési megállapodást

A Downing Street legfrissebb bejelentése szerint Sir Keir Starmer brit miniszterelnök a mai napon bejelentést tesz az Egyesült Államokkal kötendő vámmegállapodásról. A brit kormány szóvivője hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök mindig az Egyesült Királyság nemzeti érdekeit tartja szem előtt, legyen szó a munkavállalókról, a vállalkozásokról vagy a családokról. Az Egyesült Királyság kormánya már régóta törekszik arra, hogy megállapodást kössön az Egyesült Államokkal a vámok csökkentéséről, különösen azóta, hogy Donald Trump elnök tavaly novemberben szigorú vámokat vezetett be szinte minden országra.

Trump elnök a közelmúltban utalt erre a megállapodásra, amikor szerdán este a közösségi médiában közzétett egy bejegyzést, amelyben „jelentős kereskedelmi megállapodásról” beszélt egy „magasan tisztelt országgal”. Április 2-án Trump bejelentette, hogy meredek vámokat vezet be számos kereskedelmi partnerrel szemben, ám ezt követően egy 90 napos felfüggesztést is bejelentett a vámok érvényesítése terén. A világ különböző kormányai igyekeznek megállapodásokat kötni Washingtonnal, mielőtt a megadott határidő lejár. Az Egyesült Államok jelenleg 10%-os globális vámot tart fenn, amely az Egyesült Királyságra is vonatkozik, bár az Egyesült Királyság, mint régóta szövetséges, nem került a Trump-adminisztráció magasabb „visszavágó” vámja alá. Az Egyesült Királyság emellett 25%-os amerikai importadót is fizet az acélra, alumíniumra és autókra.

A hírek szerint Washington közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön Indiával és Izraellel. Az adminisztráció emellett továbbra is tárgyalásokat folytat más országokkal, például Japánnal, Dél-Koreával és Vietnámmal. Trump elnök kijelentette, hogy szeretné, ha az országok új megállapodásokat kötnének az Egyesült Államokkal, mivel célja a globális kereskedelmi rendszer radikális átalakítása.

Ez a hét különösen izgalmas volt a nemzetközi kereskedelem szempontjából, hiszen az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy a két ország legmagasabb rangú kereskedelmi tisztviselői tárgyalásokat kezdenek a világ két legnagyobb gazdasága közötti viták enyhítése érdekében. A kínai miniszterelnök helyettese, He Lifeng Svájcba utazik, ahol május 9. és 12. között részt vesz a megbeszéléseken. A washingtoni delegációt Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő képviseli. Ez lesz az első magas szintű találkozó a két ország között azóta, hogy a kínai alelnök, Han Zheng részt vett Trump beiktatásán januárban.

A globális kereskedelmi szakértők azonban figyelmeztettek arra, hogy a tárgyalások hónapokig is eltarthatnak. Külön érdekesség, hogy az Egyesült Királyság és India a közelmúltban megállapodást kötött, amely megkönnyíti a brit vállalatok számára, hogy whisky-t, autókat és egyéb termékeket exportáljanak Indiába, egyúttal csökkenti az indiai ruházati és lábbeli export adóit.

Ezek a fejlemények jól mutatják, hogy a globális kereskedelem dinamikája hogyan változik, és hogy az Egyesült Államok milyen szerepet játszik a világkereskedelem átalakulásában. Az Egyesült Királyság számára különösen fontos, hogy sikeresen tárgyaljon az Egyesült Államokkal, mivel ez befolyásolhatja a brit gazdaság jövőjét és a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokat. Az elkövetkező hetekben várhatóan további részletek derülnek ki a brit-amerikai vámmegállapodásról, amely remélhetőleg pozitív hatással lesz a brit üzleti szektorra és a munkavállalókra egyaránt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j22jr7n8o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük