Helsinkiben egy izgalmas és ambiciózus projekt kezdődött, amely a legnagyobb európai startup campus megvalósítását célozza meg. A Maria 01 néven ismert kezdeményezés, amely már most is jelentős szereplője a tech startupok világának, a közelmúltban bővítési terveket jelentett be. Az építkezés során sárga földmunkagépek dolgoznak, miközben a kivitelezők előkészítik a területet, ahol új épületek fognak felépülni, hogy helyet adjanak az innovatív vállalkozásoknak. A Maria 01 egy közösségi munkahely és eseményközpont, amely azokat a vállalkozókat és befektetőket szolgálja, akik érdeklődnek a technológiai startupok iránt. Az eddigi létesítmények, amelyek a város első kórházának helyén állnak, már körülbelül 240 startupnak adnak otthont.
A terület, amely körülbelül 20 000 négyzetmétert tesz ki, a legújabb egészségügyi technológiák mellett mesterséges intelligenciával, kiberbiztonsággal, játékiparral és védelmi technológiákkal foglalkozó startupok otthona is. Sarita Runeberg, a Maria 01 vezérigazgatója elmondta, hogy a közösségre épülő koncepció a hely szívében áll. „Az egész hely valóban a közösségről szól. Összehozzuk az embereket, hogy kapcsolatokat építsenek és különféle forrásokat találjanak a vállalkozásaik növekedéséhez” – mondta Runeberg. A munkavállalóknak többek között biliárdasztal, asztalifoci, futó- és jéghideg fürdő klubok állnak rendelkezésükre, valamint a finn kultúrára jellemző szauna is. „Ha nem lenne saját szaunánk, nem lennénk igazi startup központ!” – viccelődött Runeberg.
Bár a tech cégek közös munkaterületei már évtizedek óta elterjedtek a Nordikumban, a Maria 01 a legnagyobb a régióban. A Helsinki városa által részben támogatott nonprofit szervezetként működik, amely 2016 óta több mint 6 millió eurót fektetett a központba. Runeberg úgy véli, hogy a három új épület 2028-ra való megépítésével a campus Európa legnagyobb startup központjává válik, további 50 000 négyzetméter területtel bővülve. Az év végén egy gyorsítót programot indítanak, amely a magas növekedési potenciállal rendelkező startupokat hivatott támogatni és irányítani. A központ jelenlegi és korábbi tagjai eddig összesen több mint 1 milliárd eurót gyűjtöttek össze, ami a finn startupok korai szakaszú finanszírozásának körülbelül 40%-át teszi ki.
Ruben Byron, egy belga startup társalapítója, aki felhőszolgáltatásokat kínál mesterséges intelligencia fejlesztőknek, elmondta, hogy a Maria 01-ben kezdte, majd felnövekedett egy 40 fős csapattá, akik most már az egykori kórház magánirodáiból dolgoznak, valamint távolról is. „Ez egy nagyszerű élmény volt, mert itt tudtunk fejlődni” – mondta Byron. Finnország az elmúlt két évtizedben folyamatosan építette hírnevét a tech szektorban, és mára 12 unicorn vállalatot adott a világnak, köztük az Oura alvás- és fitneszkövető gyűrűt, a Supercell és Rovio játékkészítő cégeket, valamint a Wolt étteremélték szolgáltatást.
A Startup Blink globális indexe, amely több mint 100 országot térképez fel, Finnország startup ökoszisztémáját Nyugat-Európában a 7. legjobbnak, míg a világban a 14. legjobbnak rangsorolta. Az index említi a Maria 01-hez hasonló központokat, valamint a magas állami és egyetemi támogatást, és a Slush nevű éves nonprofit rendezvényt, amely globális startupok és befektetők összejövetelét célozza. Ezen kívül Finnország átlátható és nyitott üzleti kultúrája is hozzájárul a sikerhez.
A finn kormány, amely 2023-ban került hatalomra, célja, hogy tovább növelje az ország versenyképességét a globális rangsorokban, és olyan környezetet teremtsen, ahol a forradalmi startupok valóban globális kihívásokkal tudnak foglalkozni. A Business Finland, a kormány ügynöksége, amely a befektetéseket és az innovációt népszerűsíti, 2024-ben 112 millió eurót fektetett a startupokba, ami 30%-os növekedést jelent az előző évhez képest.
Bár a finn startup ökoszisztéma folyamatosan fejlődik, sokan úgy vélik, hogy még mindig van mit tanulni a szomszédos Svédországtól, amely több mint 40 unicorn vállalatnak ad otthont. A Startup Blink rangsorában Svédország a második helyen áll Európában, és az EU-ban az első. Az elmúlt évtizedben Svédország több mint 29 milliárd dollárt vonzott a finanszírozás terén, míg Finnország csak kicsivel több mint 8 milliárd dollárt.
A finn kormány nemrégiben szigorította a bevándorlási követelményeket is, így a külföldi vállalkozóknak legalább nyolc évig kell tartózkodniuk az országban, hogy állampolgárságot kapjanak. Ezen változások, valamint a legutóbbi áfaemelés, amely a legmagasabb Nyugat-Európában, aggodalomra ad okot a finn startup közösség számára, de sokan még mindig optimisták a jövőt illetően. A Maria 01-ben dolgozó Jack Parker, aki egészségügyi innovációs startupot alapított, bizakodó a finn startup ökoszisztéma jövőjét illetően, de figyelmeztet, hogy a növekedés során elveszíthetik azt a kisvárosi közösségi érzést, ami eddig vonzóvá tette az országot a vállalkozók számára.