Brittania kész fizetni az EU védelmi programjaiba való belépésért

A brit kormány kész arra, hogy pénzt fektessen be brit cégekbe, lehetővé téve számukra, hogy hozzáférjenek az Európai Unió védelmi kiadási programjaihoz, amelyek értéke több száz milliárd font. John Healey, a brit védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy készen állnak arra, hogy „fedezzék a méltányos részüket”, ugyanakkor szeretnék, ha beleszólásuk lenne a programokba, miközben megőrizzék a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeket. Healey emellett ígéretet tett arra is, hogy a Ukrajnának nyújtott támogatásból származó pénz háromnegyedét brit vállalatokkal fogják elkölteni.

Az Európai Bizottság tisztviselői egyre inkább úgy vélik, hogy a brit cégek kizárhatók a védelmi beszerzési programokból, ha nem hajlandók „fizetni a játékért”. A VE Nap 80. évfordulójának emléke fokozatosan elhalványul, ám a világ figyelme a jövőbeli konfliktusokra irányul. Orosz agresszió a keleti határokon és az Egyesült Államok csökkenő hajlandósága a nyugati országok biztonságának támogatására egyaránt felhívja a figyelmet Európa katonai igényeire. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke márciusban jelentette be, hogy terveik szerint akár 800 milliárd eurót (680 milliárd font) is összegyűjtenek a európai védelem megerősítésére és Ukrajna támogatására.

A brit vállalatok, köztük a védelmi óriás BAE Systems, az élen szeretnének lenni ebben a kiadási hullámban. A BAE Systems tüzérségi gyárában, Washington Tyne és Wear területén, ahol ezer számra gyártják a 155 milliméteres lövedékeket, a BBC ritka betekintést nyert. Ezek a lövedékek iránti kereslet rendkívül megnőtt, mivel Ukrajna Oroszország inváziójával szemben küzd. A gyár most 24 órás műszakban működik, és a BAE munitions vezetője, Steve Cardew elmondta, hogy új ellátási láncok kialakítása révén, amelyek több robbanóanyagot és hajtóanyagot helyben szereznek be, a gyár, valamint walesi testvérlétesítménye a következő öt évben akár 16-szorosára is növelheti a termelést. Cardew hangsúlyozta, hogy „nagyon világos, hogy hosszú időre van szükség a készletek feltöltésére és pótolására”.

A BAE Systems tervei között szerepel a lőszergyártó kapacitásának növelése egy munkaprogram keretein belül, új gépek telepítésével Washingtonban és egy új töltőüzem kialakításával Walesben. Az alapvető cél a gyártási kapacitás növelése, emellett a védelmi lánc ellenállóbbá tétele, hogy a robbanóanyagokat és hajtóanyagokat a brit területen szerezzék be, ahol nagyobb kontrollt és szuverenitást gyakorolhatnak a lőszergyártás kritikus eleme felett. Az utóbbi öt évben a BAE összesen 15 ezer új alkalmazottat vett fel és 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban.

John Healey szerint a Ukrajnában szerzett tapasztalatok hozzájárulnak a brit gazdaság fejlődéséhez. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel együtt a brit üzletek fellendülését is elősegítjük” – mondta. A védelmi ipar már most is 400 ezer munkahelyet támogat és 12 ezer céget foglal magában, és a védelmi kiadások növekedését brit munkahelyek növekedésével fogják mérni. A brit kormány már megkezdte a védelmi kiadások emelését, amely 2027-re a GDP 2,3%-ról 2,5%-ra nőhet. Ez a plusz 6 milliárd font az nemzetközi segélyezési költségvetésből fog átcsoportosításra kerülni.

Néhány védelmi szakértő azonban úgy véli, hogy a pénz jelentős része valószínűleg az alapinfrastruktúrára fog elmenni, nem pedig új fegyverekre. Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományokért felelős igazgatója megjegyezte, hogy az elsődleges kihívás az, hogy több prioritás van, mint amennyi pénz ténylegesen rendelkezésre áll. „Az első, amivel foglalkozniuk kell, az a védelemben meglévő hiányosságok pótlása és az alapok javítása” – mondta. Ez magában foglalja a képzésre és toborzásra, valamint a nagy infrastrukturális beruházásokra és szálláshelyekre fordított kiadásokat, mielőtt a harckocsik, repülőgépek és más eszközök beszerzése egyáltalán fontossá válna.

A másik tanulság, amit a ukrajnai háború hozott, a harctér természetének megváltozása. A drónok rendkívül hatékonynak bizonyultak, és Ukrajna Európa legnagyobb dróngyártójává vált. A BAE vezetői azonban gyorsan rámutattak arra, hogy sorozatos felvásárlások révén ők most a második legnagyobb dróngyártók. Az európai védelmi szektor legnagyobb szereplőjeként a BAE jól helyezkedik el, hogy profitáljon, ahogy Európa újra felfegyverkezik. A BAE részvényárfolyama háromszorosára nőtt, mióta Oroszország 2022-ben megszállta Ukrajnát. Háborúk költségesek, emberi és pénzügyi szempontból egyaránt, és a brit kormány adóssága a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. De ha védelmi kiadásokra van szükség, a brit kormány úgy véli, hogy az ebből származó előnyök megérik a befektetést.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp3q50p7820o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük