A brit kormány hajlandó anyagi forrást biztosítani a brit vállalatok számára, hogy hozzáférjenek az Európai Unió védelmi kiadási programjaihoz, amelyek összértéke több száz milliárd font. John Healey védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy „készen állunk arra, hogy kifizessük a méltányos részünket, de szeretnénk beleszólni a programokba, miközben megőrizzük a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeinket.” Healey azt is ígérte, hogy a Ukrajna támogatására fordított pénz háromnegyedét brit cégeknél fogják elkölteni. Az Európai Bizottság tisztviselői azonban jelezték, hogy a britek esetleg ki lesznek zárva a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem „fizetnek a játékért”.
Ahogy a második világháború végének 80. évfordulójának hangulata fokozatosan elhalványul, a világ figyelme egyre inkább a jövőbeli konfliktusokra terelődik. A keleti orosz agresszió és az Egyesült Államok csökkenő hajlandósága a nyugati országok biztonsági támogatására élesebbé tette a gondolatokat – és a költségvetéseket – Európa katonai szükségleteire. Idén márciusban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy akár 800 milliárd eurót (680 milliárd fontot) kívánnak összegyűjteni az európai védelem megerősítése és Ukrajna támogatása érdekében. A brit vállalatok szeretnének az élvonalban lenni ezen kiadások során, és a BAE Systems, a védelmi óriás, extra műszakokat vezetett be, valamint átalakította a beszállítói láncait.
A BBC ritka lehetőséget kapott, hogy betekintést nyerjen a BAE Systems tüzérségi gyárába Washingtonban, Tyne és Wear megyében, ahol naponta több ezer 155 mm-es lövedéket állítanak elő, amelyek iránt óriási kereslet mutatkozik, mivel Ukrajna ellenállása a orosz invázióval szemben folytatódik. A gyár most 24 órás üzemelésben dolgozik, és az új beszállítói láncok, amelyek a robbanóanyagok és hajtóanyagok nagyobb részét belföldön biztosítják, lehetővé teszik, hogy a gyár, a dél-walesi testvérlétesítményével együtt, az elkövetkező öt évben akár 16-szorosára növelje a termelést – állítja Steve Cardew, a BAE lőszergyártási vezetője. „Világosan látszik, hogy hosszú időszak szükséges a készletek feltöltésére,” mondja. A termelési kapacitás növelésére irányuló terv keretében új gépeket építenek Washingtonban és egy új töltőüzemet dél-Walesben. „Lényegében arról van szó, hogy több gyártási kapacitásra van szükség, és arról is, hogy ellenállóbbá tegyük a beszállítói láncunkat, hogy a robbanóanyagokat és hajtóanyagokat itt, az Egyesült Királyságban szerezzük be, ahol nagyobb kontrollal bírunk felettük, és szuverenitásunk van a lőszergyártás kritikus eleme felett” – tette hozzá.
A BAE az elmúlt öt évben összesen 15 000 új munkavállalót vett fel, és további 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. John Healey kifejtette, hogy az Ukrajnában tanult leckék hozzájárulnak a brit gazdaság fejlődéséhez. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel egyidejűleg ösztönözzük a brit üzleteket.” Kiemelte, hogy az ország védelme csak annyira erős, amennyire az ipar, amely mögötte áll. A védelem már 400 000 munkahelyet és 12 000 vállalatot támogat, és a védelmi kiadások növekedését a brit munkahelyek számának növekedésével fogják mérni.
A brit kormány már megfogalmazta terveit, hogy a védelemre fordított kiadások GDP-arányát 2027-re 2,3%-ról 2,5%-ra emelje. Ez a plusz 6 milliárd font az nemzetközi segélyezési költségvetésből kerül átirányításra. Néhány védelmi szakértő azonban arra figyelmeztetett, hogy valószínű, hogy a pénz túlnyomórészt alapinfrastruktúrára fog elmenni, nem pedig új fegyverekre. „Az első kihívás, amellyel szembesülnek, az, hogy több prioritás van, mint amennyi pénz ténylegesen rendelkezésre áll” – mondta Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományokért felelős igazgatója. „Azt hiszem, az első dolog, amit megvizsgálnak, az az, hogy kitöltsék a védelmi hiányosságokat és javítsák az alapokat.”
A háborúból származó másik tanulság a harctér folyamatosan változó természete. A drónok rendkívül hatékonyak lettek, és Ukrajna most Európa legnagyobb dróngyártója. A BAE vezetői azonban gyorsan rámutattak arra, hogy egy sor felvásárlás révén most már ők a második legnagyobb gyártók. Mint Európa legnagyobb védelmi vállalata, a BAE jól pozicionált ahhoz, hogy profitáljon, amikor Európa újra felfegyverkezik. Azóta, hogy Oroszország 2022-ben inváziót indított Ukrajna ellen, a BAE részvényeinek ára megtriplázódott. A háborúk költségesek – emberi és pénzügyi értelemben egyaránt. A brit államadósság a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. De ha védelmi kiadásokra van szükség, a brit kormány úgy véli, hogy a részvétel előnyei megérik a költségeket.