A Daily Telegraph eladása az amerikai RedBird cégnek

A RedBird nevű amerikai tőkealap megállapodást kötött arról, hogy átveszi a Daily és Sunday Telegraph irányítását, ezzel véget vetve egy kétéves tulajdonlási vákuumnak, amely a brit médiában kialakult. A RedBird Capital megvásárolja az emírségi király, Mansour bin Zayed Sultan al-Nahyan birtokában lévő részesedést, aki korábban egy másik ajánlatot is pénzügyileg támogatott. Azonban ezt az ajánlatot a korábbi brit kormány elutasította, miután törvényt fogadtak el, amely megakadályozta, hogy külföldi kormányok brit újságokat vagy hírlapokat birtokoljanak. A jelenlegi megállapodásnak még engedélyezési folyamaton kell átmennie.

A Telegraph lapok és a Spectator magazin az Lloyds Bank által kerültek árverésre, miután a bank a Barclay családtól elkobozta őket, mivel nem teljesítették a fennálló adósságaikat. A RedBird és Mansour IMI nevű konzorciuma merész, de végül sikertelen lépést tett azzal, hogy teljesen kifizette a Barclay fivérek adósságait, remélve, hogy ezzel megrövidítik az árverési folyamatot. Azonban a kormány közbelépett, mivel a konzorcium szinte teljes egészében az IMI által finanszírozott volt, így megakadályozták, hogy a vállalat többségi tulajdonhoz jusson. Az elképzelések szerint az IMI kevesebb mint 15%-os kisebbségi részesedést fog megtartani a két újságban.

Eközben a Spectator magazint tavaly eladták Paul Marshall milliárdos hedgefundi menedzsernek 100 millió fontért. A BBC információi szerint a vásárlási ár lehetővé teszi, hogy a RedBird IMI visszakapja a pénzét teljes egészében. Ez a megállapodás véget vet a Telegraph munkatársait aggasztó kétéves bizonytalanságnak, amely során sokan attól tartottak, hogy a megfelelő tőke és irányvonal hiánya miatt a lapok sorsa megkérdőjeleződhet.

Gerry Cardinale, a RedBird alapítója a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy terveik között szerepel a Telegraph elérhetőségének és előfizetői bázisának bővítése az Egyesült Államokban, mivel úgy vélik, hogy van egy piaci rés, amelyet ki lehet használni. A RedBird Capital különböző befektetések révén már irányítja az olasz labdarúgó csapatot, az AC Milan-t is.

A brit médiában tapasztalható változások mellett a közszolgálati média, például a BBC is próbálja megtalálni a jövőjét. Tim Davie, a BBC vezérigazgatója Salfordban tartott beszédében vázolta a BBC jövőképét, amelyben kiemelte a közszolgáltatások fontosságát és a digitális átállás szükségességét. A brit televíziós ipar vezetői között is komoly diskurzus zajlik arról, hogy miként tudják a legjobban biztosítani a média jövőjét, különös figyelmet fordítva a közönség igényeire és a technológiai fejlődésre.

Az iparág jövője szempontjából kulcsfontosságú, hogy a médiavállalatok képesek legyenek reagálni a változó piaci környezetre, és új módszereket találjanak a közönség elérésére. A RedBird akvizíciói és a BBC jövőbeli tervei jól mutatják, hogy a brit média is folyamatosan alkalmazkodik a globális trendekhez és a digitális átállás kihívásaihoz, amelyek új lehetőségeket és egyben kihívásokat is jelenthetnek a hagyományos újságírás számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gk8m1lrmlo

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük