Jogi segítségnyújtás hackertámadása: családon belüli erőszak áldozatainak adatai kerültek veszélybe

A legutóbbi hírek szerint komoly adatvédelmi incidens történt a Jogi Segély Szolgálat online rendszerében, amely során jelentős mennyiségű magánadatot, köztük bántalmazás áldozatainak adatait is ellopták. Az Igazságügyi Minisztérium tájékoztatása szerint az ügynökség szolgáltatásait áprilisban támadták meg, és az adatok egészen 2010-ig visszamenően kerültek eltulajdonításra. A BBC értesülései szerint több mint kétmillió adatot loptak el, amely magában foglalja a jogi segély rendszerének minden területét, beleértve a bántalmazás áldozatait, családi ügyekben érintett személyeket és másokat, akik büntetőeljárással néznek szembe.

Az Igazságügyi Minisztérium (MoJ) közleménye szerint az ellopott adatok között szerepelhetett a kérelmezők címe, születési dátuma, nemzeti azonosító száma, bűnügyi előzményei, valamint munkavégzéssel és pénzügyi helyzettel kapcsolatos információk, például adósságok és kifizetések is. Jane Harbottle, az ügynökség vezérigazgatója elnézést kért, hangsúlyozva, hogy megérti, hogy a hír sokkoló és aggasztó lehet az érintettek számára. Sarah Sackman, az igazságügy-miniszter a Parlament alsóházában elmondta, hogy egyelőre nincs jel arra, hogy más kormányzati rendszerek is érintettek lennének az adatlopásban.

Az Igazságügyi Minisztérium nyilatkozata szerint a kibertámadást először áprilisban észlelték, de azóta kiderült, hogy az incidens sokkal kiterjedtebb volt, mint azt kezdetben gondolták. A tárca figyelmeztette a nyilvánosságot, hogy legyenek éberek a gyanús tevékenységekkel kapcsolatban, beleértve az ismeretlen üzeneteket vagy telefonhívásokat, és javasolta, hogy frissítsék az esetlegesen kiszivárgott jelszavaikat. „Ha kétségei vannak azzal kapcsolatban, akivel online vagy telefonon kommunikál, függetlenül ellenőrizze a személyazonosságát, mielőtt bármilyen információt megadna neki” – áll a közleményben.

A Jogi Segély Szolgálat célja, hogy fedezze a jogi tanácsadás, családi mediáció és bírósági képviselet költségeit azok számára, akik jogosultak rá. Ez magában foglalja azokat, akik bántalmazás vagy súlyos kár veszélyének vannak kitéve, diszkriminációval szembesülnek, kényszerházasságra készülnek, valamint azokat, akik magukat védekezik büntetőügyekben. A Jogi Segély Ügynökség online digitális szolgáltatásai, amelyeket a jogi segélyt nyújtó szolgáltatók használnak munkájuk nyilvántartására és a kormánytól való kifizetések igénylésére, jelenleg offline állapotban vannak.

A Jogász Társaság, amely a jogi szakmát képviseli, felszólította az Igazságügyi Minisztériumot, hogy „azonnal lépjenek a helyzet kezelésére” és értesítsenek minden érintettet egyénileg. „Rendkívül aggasztó, hogy a nyilvánosság tagjainak személyes adatai kompromittálódtak” – tették hozzá.

Ez az adatlopás a legújabb egy sor kibertámadásban, amelyek az utóbbi időszakban tömeges zavart okoztak. Korábban a luxusáruház, a Harrods bejelentette, hogy „korlátozta az internet-hozzáférést az áruházainkban”, miután megkísérelték hozzáférni a rendszereikhez. Az áprilisi Marks & Spencer elleni támadás miatt a cég több millió font bevételtől esett el, és nehezen tudta helyreállítani a szolgáltatásait. Hasonló incidens történt a Co-opnál is, amely kénytelen volt leállítani informatikai rendszereinek egy részét, és ez friss áruk kiszállítását is megzavarta.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cgr5g4pv2l0o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük